Categoria gramaticală a verbului

 

IMPORTANT!

Business Plan Verbele tari a căror rădăcină se termină în -t sau -d pot intercala, la imperfect, vocala e la persoana a II-a singular; la persoana a II-a plural intercalarea vocalei e este obligatorie:

FORMELE FINITE (Die Finitformen — Die Personalformen)

DIATEZA ACTIVĂ (Das Aktiv)

INDICATIVUL (Der Indikativ — Die Wirklichkeitsform)

TIMPURILE SIMPLE: IMPERFECTUL (Das Imperfekt — Die 1. Vergangenheit)

PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE


Conjugarea verbelor tari la imperfect se deosebeşte fundamental de conjugarea verbelor slabe.
Astfel verbele tari au la imperfect Ablaut, nu au nici o desinenţă la persoana I şi a IlI-a singular, iar la celelalte persoane se folosesc desinenţele prezentului:

IMPERFECTUL VERBELOR TARI

Tabel al terminațiilor

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

 

-en

Persoana a II-a

(e)st

(e)t

Persoana Ia III-a

 

-en

Geben

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich gab

Wir gaben

Persoana a II-a

Du gabst

Ihr gabt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es gab

Sie gaben

Audio

Verbele tari a căror rădăcină se termină în -t sau -d pot intercala, la imperfect, vocala e la persoana a II-a singular; la persoana a II-a plural intercalarea vocalei e este obligatorie:

Finden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich fand

Wir fanden

Persoana a II-a

Du fand(e)st

Ihr fandet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es fand

Sie fanden

Audio

Verbele tari a căror rădăcină se termină în -s, -es, -ß intercalează, la imperfect, în mod obligatoriu, vocala e la persoana a Ii-a singular; la persoana a II-a plural intercalarea lui e este facultativă:

Lesen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich las

Wir lasen

Persoana a II-a

Du las(e)st

Ihr las(e)t

Persoana Ia III-a

Er, sie, es las

Sie lasen

Audio

Unele verbe prezintă şi alternanţe consonantice:

Audio

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

Ieiden

litt

gelitten

sitzen

saß

gesessen

ziehen

zog

gezogen

IMPERFECTUL VERBELOR SLABE

Pentru a forma imperfectul verbelor slabe se adaugă la rădăcina acestora
următoarele desinenţe :

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

-(e)te

-(e)ten

Persoana a II-a

-(e)test

-(e)tet

Persoana Ia III-a

-(e)tet

(e)ten

Fragen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich fragte

Wir fragten

Persoana a II-a

Du fragtest

Ihr fragtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es fragte

Sie fragten

Audio

Vocala e o intercalează verbele a căror rădăcină se termină în -chn,
-ckn, -d, -dm, -dn, -ffn, -gn, -t, -tm:

Antworten

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich antwortete

Wir antworteten

Persoana a II-a

Du antwortetest

Ihr antwortetet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es antwortete

Sie antworteten

Audio

Verbele auxiliare de timp formează imperfectul neregulat:

Sein

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich war

Wir waren

Persoana a II-a

Du warst

Ihr ward

Persoana Ia III-a

Er, sie, es war

Sie waren

Audio

Haben

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich hatte

Wir hatten

Persoana a II-a

Du hattest

Ihr hattet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es hatte

Sie hatten

Audio

Werden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich wurde

Wir wurden

Persoana a II-a

Du wurdest

Ihr wurdet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es wurde

Sie wurden

Audio

Verbele preteritoprezente formează imperfectul ca verbele slabe:

Können

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich konnte

Wir konnten

Persoana a II-a

Du konntest

Ihr konntet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es konnte

Sie konnten

Audio

Mögen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich mochte

Wir mochten

Persoana a II-a

Du mochtest

Ihr mochtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es mochte

Sie mochten

Audio

Dürfen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich durfte

Wir durften

Persoana a II-a

Du durftest

Ihr durftet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es durfte

Sie durften

Audio

Müssen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich mußte

Wir mußten

Persoana a II-a

Du mußtest

Ihr mußtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es mußte

Sie mußten

Audio

Sollen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich sollte

Wir sollten

Persoana a II-a

Du solltest

Ihr solltet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es sollte

Sie sollten

Audio

Wollen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich wollte

Wir wollten

Persoana a II-a

Du wolltest

Ihr wolltet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es wollte

Sie wollten

Audio

Wissen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich wußte

Wir wußten

Persoana a II-a

Du wußtest

Ihr wußtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es wußte

Sie wußten

Audio

Verbele gehen, stehen şi tun formează imperfectul în felul următor:

Gehen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich ging

Wir gingen

Persoana a II-a

Du gingst

Ihr gingt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es ging

Sie gingen

Audio

Stehen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich stand

Wir standen

Persoana a II-a

Du stand(e)st

Ihr stand(e)t

Persoana Ia III-a

Er, sie, es stand

Sie standen

Audio

Tun

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich tat

Wir taten

Persoana a II-a

Du tat(e)st

Ihr tatet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es tat

Sie taten

Audio

Verbele neregulate de conjugare slabă formează imperfectul ca verbele slabe, cu singura deosebire că primesc şi Ablaut

Brennen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich brannte

Wir brannten

Persoana a II-a

Du branntest

Ihr branntet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es brannte

Sie brannten

Audio

Kennen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich kannte

Wir kannten

Persoana a II-a

Du kanntest

Ihr kanntet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es kannte

Sie kannten

Audio

Senden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich sandte

Wir sandten

Persoana a II-a

Du sandtest

Ihr sandtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es sandte

Sie sandten

Audio

Nennen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich nannte

Wir nannten

Persoana a II-a

Du nanntest

Ihr nanntet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es nannte

Sie nannten

Audio

Rennen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich rannte

Wir rannten

Persoana a II-a

Du ranntest

Ihr ranntet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es rannte

Sie rannten

Audio

Wenden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich wandte / wendete

Wir wandten / wandeten

Persoana a II-a

Du wandtest / wandetest

Ihr wandtet / wandetet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es wandte / wandete

Sie wanndten / wandeten

Audio

Bringen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich brachte

Wir brachten

Persoana a II-a

Du brachtest

Ihr brachtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es brachte

Sie brachten

Audio

Denken

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich dachte

Wir dachten

Persoana a II-a

Du dachtest

Ihr dachtet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es dachte

Sie dachten

Audio

Dünken

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich deuchte (dünkte)

Wir deuchten / dünkten

Persoana a II-a

Du deuchtest / dünktest

Ihr deuchtet / dünktet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es deuchte / dünkte

Sie deuchten dünkten

Audio