PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE
Conjugarea verbelor tari la imperfect se deosebeşte
fundamental de conjugarea verbelor slabe.
Astfel verbele tari au la imperfect Ablaut, nu au nici o
desinenţă la persoana I şi a IlI-a singular, iar la
celelalte persoane se folosesc desinenţele prezentului:
IMPERFECTUL VERBELOR TARI
Tabel al terminațiilor
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
-en |
|
|
Persoana a II-a |
(e)st |
(e)t |
|
Persoana Ia III-a |
|
-en |
Geben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich gab |
Wir gaben |
|
Persoana a II-a |
Du gabst |
Ihr gabt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es gab |
Sie gaben |
|
Audio |
Verbele tari a căror rădăcină se termină în -t sau -d pot intercala, la imperfect, vocala e la persoana a II-a singular; la persoana a II-a plural intercalarea vocalei e este obligatorie:
Finden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich fand |
Wir fanden |
|
Persoana a II-a |
Du fand(e)st |
Ihr fandet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es fand |
Sie fanden |
|
Audio |
Verbele tari a căror rădăcină se termină în -s, -es, -ß intercalează, la imperfect, în mod obligatoriu, vocala e la persoana a Ii-a singular; la persoana a II-a plural intercalarea lui e este facultativă:
Lesen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich las |
Wir lasen |
|
Persoana a II-a |
Du las(e)st |
Ihr las(e)t |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es las |
Sie lasen |
|
Audio |
Unele verbe prezintă şi alternanţe consonantice:
|
Audio |
Infinitiv |
Imperfect |
Participiu II |
|
Ieiden |
litt |
gelitten | |
|
sitzen |
saß |
gesessen | |
|
ziehen |
zog |
gezogen |
IMPERFECTUL VERBELOR SLABE
Pentru a forma imperfectul verbelor slabe se adaugă la
rădăcina acestora
următoarele desinenţe :
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
-(e)te |
-(e)ten |
|
Persoana a II-a |
-(e)test |
-(e)tet |
|
Persoana Ia III-a |
-(e)tet |
(e)ten |
Fragen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich fragte |
Wir fragten |
|
Persoana a II-a |
Du fragtest |
Ihr fragtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es fragte |
Sie fragten |
|
Audio |
Vocala e o intercalează verbele a căror rădăcină
se termină în -chn,
-ckn, -d, -dm, -dn, -ffn, -gn, -t, -tm:
Antworten
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich antwortete |
Wir antworteten |
|
Persoana a II-a |
Du antwortetest |
Ihr antwortetet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es antwortete |
Sie antworteten |
|
Audio |
Verbele auxiliare de timp formează imperfectul neregulat:
Sein
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich war |
Wir waren |
|
Persoana a II-a |
Du warst |
Ihr ward |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es war |
Sie waren |
|
Audio |
Haben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich hatte |
Wir hatten |
|
Persoana a II-a |
Du hattest |
Ihr hattet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es hatte |
Sie hatten |
|
Audio |
Werden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich wurde |
Wir wurden |
|
Persoana a II-a |
Du wurdest |
Ihr wurdet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wurde |
Sie wurden |
|
Audio |
Verbele preteritoprezente formează imperfectul ca verbele slabe:
Können
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich konnte |
Wir konnten |
|
Persoana a II-a |
Du konntest |
Ihr konntet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es konnte |
Sie konnten |
|
Audio |
Mögen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich mochte |
Wir mochten |
|
Persoana a II-a |
Du mochtest |
Ihr mochtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es mochte |
Sie mochten |
|
Audio |
Dürfen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich durfte |
Wir durften |
|
Persoana a II-a |
Du durftest |
Ihr durftet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es durfte |
Sie durften |
|
Audio |
Müssen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich mußte |
Wir mußten |
|
Persoana a II-a |
Du mußtest |
Ihr mußtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es mußte |
Sie mußten |
|
Audio |
Sollen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich sollte |
Wir sollten |
|
Persoana a II-a |
Du solltest |
Ihr solltet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es sollte |
Sie sollten |
|
Audio |
Wollen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich wollte |
Wir wollten |
|
Persoana a II-a |
Du wolltest |
Ihr wolltet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wollte |
Sie wollten |
|
Audio |
Wissen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich wußte |
Wir wußten |
|
Persoana a II-a |
Du wußtest |
Ihr wußtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wußte |
Sie wußten |
|
Audio |
Verbele gehen, stehen şi tun formează imperfectul în felul următor:
Gehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich ging |
Wir gingen |
|
Persoana a II-a |
Du gingst |
Ihr gingt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es ging |
Sie gingen |
|
Audio |
Stehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich stand |
Wir standen |
|
Persoana a II-a |
Du stand(e)st |
Ihr stand(e)t |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es stand |
Sie standen |
|
Audio |
Tun
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich tat |
Wir taten |
|
Persoana a II-a |
Du tat(e)st |
Ihr tatet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es tat |
Sie taten |
|
Audio |
Verbele neregulate de conjugare slabă formează imperfectul ca verbele slabe, cu singura deosebire că primesc şi Ablaut
Brennen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich brannte |
Wir brannten |
|
Persoana a II-a |
Du branntest |
Ihr branntet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es brannte |
Sie brannten |
|
Audio |
Kennen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich kannte |
Wir kannten |
|
Persoana a II-a |
Du kanntest |
Ihr kanntet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es kannte |
Sie kannten |
|
Audio |
Senden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich sandte |
Wir sandten |
|
Persoana a II-a |
Du sandtest |
Ihr sandtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es sandte |
Sie sandten |
|
Audio |
Nennen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich nannte |
Wir nannten |
|
Persoana a II-a |
Du nanntest |
Ihr nanntet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es nannte |
Sie nannten |
|
Audio |
Rennen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich rannte |
Wir rannten |
|
Persoana a II-a |
Du ranntest |
Ihr ranntet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es rannte |
Sie rannten |
|
Audio |
Wenden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich wandte / wendete |
Wir wandten / wandeten |
|
Persoana a II-a |
Du wandtest / wandetest |
Ihr wandtet / wandetet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wandte / wandete |
Sie wanndten / wandeten |
|
Audio |
Bringen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich brachte |
Wir brachten |
|
Persoana a II-a |
Du brachtest |
Ihr brachtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es brachte |
Sie brachten |
|
Audio |
Denken
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich dachte |
Wir dachten |
|
Persoana a II-a |
Du dachtest |
Ihr dachtet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es dachte |
Sie dachten |
|
Audio |
Dünken
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich deuchte (dünkte) |
Wir deuchten / dünkten |
|
Persoana a II-a |
Du deuchtest / dünktest |
Ihr deuchtet / dünktet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es deuchte / dünkte |
Sie deuchten dünkten |
|
Audio |